Erken Boşalma Neden Olur?

Erkeklerin pek çoğu erken boşalmadan dolayı cinselliklerinden zevk alamayabiliyor. Boşalmanın erken olmasını etkileyen birçok faktör ön plana çıkıyor. Elbette erken boşalmanın tanısı uzman doktor tarafından konulsa bile bazen yaşanılan ilişkilerde de kişiler bu durumu öğrenebiliyor. Peki, erken boşalma neden olur? Ne yapılması gerekir? İşte merak edilenler.

Erken Boşalma Nedir?

Bireylerin tamamen kontrolü dışında oluşan erken boşalma, cinsel yaşam kalitesini son derece olumsuz yönde etkileyen işlev bozukluğu olarak bilinir. Genel olarak psikolojik nedenlere bağlandığı düşünülür. Fakat bazen biyolojik sebeplerde bu konuda kendisini gösteriyor. Cinsel birleşme sonucu alınan haz değerinin oldukça azalmasını sağlayan bu sorun, elbette çok endişelenecek durum olarak kabul edilmemelidir.

Erken Boşalma Problemi Neden Başlar?

Cinselliğin can sıkıcı nedenlerinden birisi olarak yaşanan erken boşalmanın pek çok nedeni var. Sorunun oluşmasına etki eden psikolojik nedenler şu şekildedir;

  • Stres.
  • Erken yaşanan cinsel deneyimler.
  • Güven eksikliği.
  • Orgazm hakkında düşünülen endişe.
  • İlişki problemleri.
  • Suçluluk duygusu.
  • Performans açısından gerçekleşmeyen beklentiler.

Tüm bu durumlar kişileri psikolojik olarak erken boşalmaya sürükler. Elbette sorun sadece psikolojik olarak gerçekleşmiyor. Biyolojik sebepler de bu durumu gerçekleştirir.

Geciktirici Sprey

Biyolojik Erken Boşalma Nedir?

Biyolojik olarak erken boşalmalarda görülen nedenler arasında anormal derecede olan hormon seviyeleri yer alır. Bunun yanı sıra genetik özellikler, beyin kimyasal seviyeleri, üretra ve prostat iltihabı da neden olabilir. Kişilerde var olan bu durumlar, erken boşalmanın oluşmasını tetikleyebilir.

Erken Boşalmanın Teşhisi Nasıldır?

Erken boşalmanın teşhisi zannedildiği gibi ilişki sürelerinden yola çıkılarak yapılmaz. Kişinin kendisinin koyacağı herhangi bir teşhis şekli değildir. Bu tanı gerçekleşen cinsel deneyim sorularının cevaplanması ile birlikte muayene yöntemi şeklinde başlar. Yaşanan sorunun ne kadar zamandır mevcut olduğu, hangi durumlarda gerçekleştiği ve yapılan her cinsel ilişkide görülüp görülmediği öğrenilir.

Buna ek olarak kişilerin ereksiyon problemi yaşayıp yaşamadığı da önemlidir. Uzman doktor ereksiyon problemi olan kişilerin testosteron seviyelerini ölçmek adına kan testini gerçekleştirebilir. Teşhis bu şekilde yapılır.

Erken Boşalma Süresi Nedir?

Normal boşalma süresi 18 ile 30 yaş arasında olan kişilerde 6,5 dakika olduğu belirtiliyor. Ancak bu rakamları takiben 2 dakikanın altında olanlar erken boşalma problemi yaşandığını gösteriyor. Elbette kişiye göre dakikalar farklılık göstereceği için uzman doktorlar tarafından teşhisin konulması gerekiyor.

Erken Boşalma Tedavisi Nedir?

Bu problemi yaşayan kişiler için çeşitli terapiler gerçekleştirilir. Davranışsal terapi, ilaç kullanımı ve psikolojik terapi olarak seçenekler bulunur. Bunlar sayesinde kişilerin yaşamış olduğu cinsel sorunlar tedavi edilir.

Davranış Terapisi Nedir?

Erken boşalan kişilerin sorununa karşı tolerans üretmeye yarayan egzersizleri bünyesinde bulundurur. Bu terapinin amacı ise bedeni erken boşalma durumuna karşı ciddi şekilde eğitmektir. Eğitimde sıkma, durdurma ve başlatma metotları gerçekleştirilir.

İlaç Tedavisi Nedir?

İlaç ile tedavi yönteminde kişiler kendi başlarına problemlerinden kurtulamaz. Elbette uzman doktor aracılığı ile ilaç tedavisi yapılır. Doktorun teşhisinin ardından tavsiyesi ile başlanması gereken bir tedavidir. İlaç tedavisinde lidokain, benzokain ya da prilokain türünden uyuşturma etkisi olan anestezik harici kullanıma uygun geciktirici sprey ve kremlerin kullanılması söz konusudur.

Kullanılan ilaçlar son derece etkili olması ile birlikte iyi tolere edilirler. Ancak ilişkiden alınan zevkte düşüklük ve geçici olan kaygı hislerini tetikleyebilir. Tedavi için oral şekilde alınan ağrı kesici, antidepresan ve bu türden ürünler kullanılabilir. Fakat internet üzerinden geciktirici ilaç sipariş verirken orijinal ürün olmasına dikkat edin. Sahte şekilde satılan hiçbir ürünlerin tedavi için kesinlikle kullanılmaması gerekir. Geciktirici hap tavsiye olarak Cialis 100 mg oldukça fazla tercih edilen bir sağlık ürünüdür.

Psikolojik Terapi Nedir?

Cinsel ilişkiler konusunda problem yaşatan hislerin ve duyguların ele alındığı önemli bir tedavi yöntemidir. Yapılan bu tedavinin amacı mevcut olan sorunların kaynağına inmektir. Bu şekilde kaynak öğrenildikten sonra çözüm yolları açılır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında partnerin memnuniyetini yükseltmek adına cinsel güvenin kazanması söz konusudur.

Erken Boşalma Egzersizi Nasıl Yapılır?

Cinsel ilişkide erken boşalan kişiler kegel egzersizi olarak adlandırılan pelvik taban egzersizi sayesinde belirli kaslarını güçlendirebilirler. Bu şekilde erken boşalmanın önüne geçilmesi gayet mümkündür. Vücutta yer alan pelvik kaslar, kasık kemiklerinden omurganın alt bölümüne kadar uzanır. Bağırsağı ve mesaneyi destekleyen askı görevini üstlenir.

Orgazm olma esnasında kasılması ile birlikte had duyulması açısından destek olur. Bahsedilen pelvik kaslarının güçlü olması ile daha fazla zevk alınma durumu gerçekleşir. Egzersiz ayakta, uzanarak veya oturarak yapılabilir. Karın bölgesi, uyluklar ve kalça sıkıldıktan sonra rahatlatılır. Bu şekilde birkaç kez devam eder.