Latex Prezervatif Nedir?

Prezervatifler aile planlaması hususunda birçok bireyin tercih ettiği bir doğum kontrol yöntemi olarak karşımıza çıkar. Bu yazıda prezervatiflerin birçok özelliğine değinilmiş ve latex prezervatif nedir? hakkında merak edilen sorulara yanıtlar verilmiştir.

Prezervatif Nedir?

Prezervatif, cinsel ilişkide korunma amaçlı kullanılır. Erkeğin penisine sarılan ve boşalma sırasında spermlerin vajinaya girmesini engellemesi görevini gören ince, kauçuk ve plastik bir üründür. Prezervatifin öncelikli kullanım amacı doğum kontrolü yapmaktır. Yani istenmeyen gebeliklerden kaçınmak amacıyla prezervatif kullanılır.

Birçok farklı doğum kontrol yöntemi bulunuyor olmasına karşın en kolay yöntemin prezervatif kullanmak olması nedeniyle sık tercih edilen yöntemdir. Prezervatifin diğer kullanım amacıysa cinsel ilişki yoluyla kişiden kişiye geçebilen bulaşıcı hastalıklardan korunmaktır.

Prezervatif Çeşitleri

İki çeşit prezervatif bulunuyor. Birincisi erkek prezervatifi, diğeri ise kadın prezervatifidir. İki prezervatifin de farklı avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Bireyler kendilerine en uygun prezervatifi kendileri seçiyor olmakla beraber en sık tercih edilen prezervatif çeşidi erkek prezervatifidir. Bunun farklı nedenleri vardır. En büyük nedeniyse kolay ulaşılabilirliği ve en kolay kullanımı sunuyor olmasıdır.

Prezervatif Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Prezervatifler her çeşit madde, malzeme, şekil ve boyutlarda üretiliyor. Aşağıdaki maddelerde prezervatif alırken dikkat edilmesi gereken özelliklere değinilecektir.

• Penis boyutu: Bireye uygun boyutta prezervatif kullanması doğrudur. Penisten küçük boyda olan bir prezervatif kişiyi rahatsız edebileceği gibi yırtılmaya da yol açabilir. Penisten geniş prezervatif ise kullanım amacını gerçekleştiremez. Bu nedenle kişiye uygun prezervatifi seçebilmek için bireyin penis boyutu ölçülmelidir.

• Malzeme kalitesi: Çeşitli malzemelerle üretilen çeşitli prezervatif bulunuyor. Çoğu bireyde herhangi bir alerjik reaksiyon göstermemekle birlikte bazı bireylerde latex alerjisi bulunması nedeni ile prezervatif seçerken latex içerip içermediğine dikkat edilmesi gerekir.

• En uygun dokuya sahip ürün olması: Farklı dokulara sahip prezervatifler mevcut bulunuyor. Partner ile iletişim halinde olarak kendi zevkinize en uygun prezervatifi seçebilirsiniz.

• Aroma ve lezzet: Aroma veren prezervatifler de bulunuyor. Bu prezervatifler genellikle oral seks için tercih ediliyor.

• Geciktirici etki: Bireyde erken boşalma sorunu görülüyor ise geciktirici etkili prezervatif kullanması yararına olacak bir unsurdur. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin geciktirici etkili prezervatifleri tercih etmeleri doğru olur.

Yukarıda bulunan maddelerde de belirtildiği üzere çeşitli prezervatif türü mevcut bulunuyor. Bu nedenle de bireylerin kafaları karışabiliyor. Kişilerin öncelikle kendilerini tanımaları ve sonrasında kendilerine en uygun prezervatifi seçmeleri gerekir.

Latex Prezervatif Nedir?

Bu kısımda öncelikli olarak latex maddesine değinmek doğru olacaktır. Latex, kauçuk ağacından çıkarılır ve doğal kauçuk maddesinin ana kaynağıdır. Doğal bir madde olması sebebi ile birçok ürünün üretiminde kullanılıyor.

Latex, prezervatiflerin yapımında da oldukça sık kullanılıyor. Prezervatifin plastik yapısı, kauçuk ana maddeli latex ile üretimi dolayısıyla meydana geliyor. Doğal olması sebebiyle de kullanıcılara güvenli ve sağlıklı bir kullanım vadediyor.

Latex prezervatif, AIDS virüsünü önleyebilen tek prezervatif çeşididir. Çünkü AIDS virüsü çok küçük olması sebebi ile her maddeden geçebiliyor, yalnızca latex maddesi AIDS virüsünün geçmesini engelleyebiliyor.

Latex Ve Latex Olmayan Prezervatif Farkları

Latex maddesi içeren prezervatiflerin yanında latex alerjisi olan bireylerin kullanımına uygun olacak şekilde latex içermeyen prezervatifler de bulunuyor. Bu prezervatiflerin arasındaki mevcut farklılıklar aşağıdaki maddelerde verilecektir.

• Poliüretan madde içeren prezervatifler mevcuttur. Bu ürünlerin latex prezervatiflerden belirgin farkı ısıyı daha çok iletiyor olmasıdır. Bunun yanında poliüretan madde içerikli prezervatifler latex prezervatife göre daha incedirler. Fakat olumsuz bir yanı vardır. Latex kadar esnek bir madde olmadığı için kullanım esnasında yırtılmaya yol açabilir.

• Latex prezervatifler latex içermeyen çeşitlerine göre gebeliği önleyebilme amacını daha iyi yerine getiriyor. Diğer çeşitler bu anlamda değerlendirildiği zaman latex prezervatiflere göre etkisiz kalıyor.

• Polizepren madde içeren prezervatif çeşidi bulunuyor. Bu prezervatif çeşidi latex kadar güçlü, güvenilir ve amacını yerine getiren bir çeşittir.

• Doğal deriden yapılan prezervatifler vardır. Bu ürünler gerçek hayvan derilerinden yapılırlar ve gerçek deri hissi verirler. Fakat doğum kontrolünü sağlayamaz ve istenmeyen gebeliklere yol açabilirler. Bu açıdan güvenilir sayılmazlar.

Yukarıdaki maddelerde latex içermeyen prezervatiflerin latex içerenlerle kıyaslamalarına yer verilmiştir.

Eczane Ürünleri Referans Satış Sitesi: https://www.acileczanetr.com/