Selülit Serumları

Kadınlar arasında yaygın olan ve cilt görünümünün bozulmasına yol açması ile özellikle yaz mevsiminde kadınların daha fazla zorlandığı bir bölgesel sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Selülit serumları ile portakal görünümüne son verebilir daha estetik bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

Selülit Nedir?

Kalça, karın ve uyluk bölgesi olmak üzere buralarda deri altı yağ dokusu ve deriyi etkileyerek adeta bir portakal kabuğu görünümüne sebep olan, girintili çıkıntılı bir doku yapısı yaratan ve yumru oluşumu ortaya çıkaran bölgesel metabolik bir bozukluğa verilen isimdir.

Kadınların muhtelif noktalarında görülebilen selülit, erkeklerde de görülme olasılığına sahip olsa bile kas, yağ ve bağ dokularının anatomik açıdan farklı dağılım göstermesi sebebi ile kadınlarda daha fazla ve kolay görülebilmektedir.

Selülit Görünümü Hakkında

Portakal kabuğu olarakta bilinen derinin hemen alt kısmında toplanarak genişleyen yağ hücreleri ile cilt yüzeyine dik bir açı olarak uzanan ve septa ismi verilen lifli bantsal yapının bir araya gelmesi ile selülit görünümü oluşmaktadır.

Genişlemiş olan yağ hücreleri küçük küçük şişkinliklere neden olarak yağ dokusunu büzerek çukur yapıları ortaya çıkarmaktadır.

Tıp Literatüründe Selülit

Tıp literatürü içerisinde selülite farklı isimler verilmektedir. Bunlar şöyledir;

 • Adipoz Ödemi
 • Gynoid Lipodistrofi
 • Ödemli Fibrosklerotik Pannikülopati

Gibi isimlerde selülit için kullanılan terimler olmaktadır.

Selülit Neden Olmaktadır?

Selülitin neden ortaya çıktığı kesin olarak bilinmese de yağ dokusu ile bağ dokusu arasındaki etkileşim sonucunda oluştuğu düşünülmektedir. Selülite sahip bir bölgede özellikle cildin epidermis ile dermis isimli tabakalarının altında normalden biraz daha fazla olacak şekilde yağ tabakası birikmeye başladığı gözlemlenmiştir.

Yağ hücrelerinde meydana gelen anormal büyüme ile yumrulu ve dokulu selülit görünümü ortaya çıkmaktadır.

Çeşitli etkenler ile selülit görülmesi ihtimali artmaktadır. Bunlar;

1) Öströjen Seviyesinin Düşmesi

2) İnsülin Direncinin Düşmesi

3) İlerleyen Yaş

4) Cildin Elastik Yapısının Bozulması

5) Metabolizma Hızı

6) Dolaşım Düzeyi

7) Menopoz Dönemi

Etkenleri ile birlikte vücutta selülit görülmesi ihtimali artmaktadır. Bununla birlikte yağı fazla olan bireylerde selülit fazla görülse bile zayıf yahut fit bir vücuda sahip bireylerde de selülit görülebilmektedir.

Selülit Belirtileri ve Bilinen Tipleri

Kalça, karın ve uyluk bölgelerini etkileyen selülit lokalize olarak bilinen bir cilt problemidir. En çok bilinen belirtisi ciltte gözlemlenebilen çukur ve yumrulu yapıların olmasıdır.

Selülitler şiddetine göre üç derecede tiplere ayrılmaktadır;

 • Derece 1: Yüzeyde biraz olmak şartıyla döküntü görülmektedir. Ciltte sarkma az olmakla birlikte ayakta ve yatar pozisyonda selülit pek fark edilmez.
 • Derece 2: Orta derecede çöküntüler görülebilmektedir. Deride fazla miktarda sarkma meydana gelmektedir. Ayakta fark edilen selülitler yatakta fark edilmemektedir.
 • Derece 3: Bu derecede şiltemsi bir görünüm oluşmaktadır. Deri ciddi boyutta sarkabilmektedir. Hem yatma pozisyonu hem de ayakta rahatlıkla selülit görülebilmektedir.

Aşamalarında selülitlerin görünümleri hakkında bilgilere yer verilmektedir.

En İyi 5 Selülit Kremi Hangisidir?

Selülitler pek çok kadının mücadele etmek durumunda kaldığı cilt problemlerindendir. Bu cilt probleminden kurtulmak için de selülit kremi arayışları devam eden kadınlar internet ortamında araştırma yapmaktadır. En iyi selülit kremleri arasında şunlar yer almaktadır;

 • Krauterhof Anti-Cellulite: Selülit karşıtı jel bir krem formundadır. Güçlü etken maddeleri ile selülit görünümünü azaltmaktadır. Kokusu ile de tazelik ve ferahlık sağlayan krem, düzenli beslenme ve spor ile birlikte kullanıldığında kısa sürede etkili çözüm sağlamaktadır.
 • Lierac Selülit Karşıtı Bakım Kremi: Cilde nüfus ederek cildi sıkılaştırmaya ve selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Clarins Body Fit Anti-Sellulite: Selülit oluşumunu azaltmaya yardımcı olan bu selülit kremi aynı zamanda vücudun tekrar şekillenmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Biotherm Celluli Eraser Selülit Kremi: İçeriğinde yer alan kafein maddesi ile birlikte ciltteki portakal görünümünü en aza indirmektedir.
 • Lierac Body Slim Cryoactive Concentrate Selülit Kremi: Soğuk lipoliz etkisi ile selülit görünümünü azaltan bu krem aktif kafein etkisi ile de yakıcı bir etki yaratarak portakal görünümünün azalmasını sağlamaktadır.

En iyi sonuçların alınabildiği bu kremler ile selülit görünümü sıkı bir beslenme ile desteklendiğinde azalabilmekte ve ortadan kalkabilmektedir.

Selülit Kremi Yağ Yakar Mı?

Selülit kremlerinden bazıları yağların hücreye dolmasını engellerken, bazıları yağların yakılmasını sağlamaktadır. İçerisinde kafein ve karnitin maddelerinin de etkisi ile birlikte yağ yakıcı özellikte olan kremler de bulunmaktadır.

Eczane Ürünleri Referans Satış Sitesi: https://www.acileczanetr.com/